Cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej

Cmentarz położony jest w Olsztynie przy ulicy Poprzecznej, na osiedlu Podleśna. Od strony wschodniej do nekropolii przylega Jezioro Pereszkowo, którego stojąca woda z drobnymi falami daje poczucie spokoju odwiedzającym cmentarz. Relaksującą atmosferę zapewnia również bezpośrednie sąsiedztwo lasu miejskiego, dzięki któremu cmentarz przepełniony jest zielenią. Rosną tam zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Dzięki temu cmentarz szczególnie urokliwie prezentuje się jesienią, kiedy korony drzew stanowią  melanż zieleni, żółci i czerwieni.

Nekropolia zajmuje obszar 18 ha. Pochowanych jest na nim ok. 33 tysiące osób, jest to pierwszy cmentarz w Olsztynie, na którym została urządzona tzw. Aleja Zasłużonych.

Cmentarz Komunalny w Olsztynie, przy ul. Poprzecznej powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Na początku lat 60. Rada Miejska podjęła decyzję o wytyczeniu miejsca, gdzie powstanie cmentarz o charakterze komunalnym. Zdecydowano się na teren położony na północ od ulicy Poprzecznej, parcela posiadała kształt prostokąta, który południowym, krótszym bokiem przylegał do tej ulicy. Po roku 1977 dodano część wschodnią, która zmniejszyła odległość Cmentarza Komunalnego od Jeziora Pereszkowo. Główna aleja nekropolii jest prostopadła do ulicy Poprzecznej, od niej prowadzą aleje boczne o nieregularnym przebiegu. W połowie cmentarza po lewej stronie od alei głównej znajduje się kwatera kolumbariów i pole pamięci otoczone półkolistymi kwaterami z tradycyjnymi miejscami pochówków. Na cmentarz prowadzą trzy wejścia: brama główna od ulicy Poprzecznej (od południa), furtka od Lasu Miejskiego (od północy) oraz furtka od ulicy Erdmanowej, na wysokości ulicy Abramowskiego (od zachodu).

Od 1982 roku na cmentarzu odbywają się pochówki do już istniejących grobowców, ponieważ wyczerpano teren na nowe miejsca grzebalne.

zdjęcia autorstwa Joanny Kamińskiej

ARKADIA