Cmentarz św. Jana Nepomucena

Cmentarz św. Jana Nepomucena przy ul. Sielskiej, to niewielki wiejski cmentarz, położony na wzgórzu. Powstał prawdopodobnie w  1878 roku. W tamtym czasie Dajtki, obecnie jedna z dzielnic Olsztyna, były wsią, oddaloną od miasta o kilka kilometrówW 1909 roku na terenie cmentarza wybudowano neogotycką kaplicę pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.

Cmentarz został zamknięty w 1966 roku, gdy Dajtki przyłączono do Olsztyna. Wnętrze kaplicy było często dewastowane, dlatego podjęto decyzję o zamurowaniu wejścia i okien. Otaczająca ją nekropolia również znajduje się w złym stanie, większość nagrobków jest zniszczonych i ograbionych z elementów dających się zezłomować. Wiele grobów wymaga natychmiastowej renowacji a zwłaszcza nielicznie pozostałe kute ze stali lub odlewane z żeliwa krzyże, przykład wysokiego kunsztu artystycznego ówczesnych rzemieślników. Na najstarszej zachowanej płycie nagrobnej widnieje data 20.05.1912 r.

Tuż przy wejściu na cmentarz stoi obelisk poświęcony poległym żołnierzom, na boku pomnika można odczytać jeszcze daty 1914 – 1918, lecz niestety brak tablic z wyrytymi nazwiskami.

Cmentarz w Dajtkach wraz z kaplicą wpisano do rejestru zabytków w 1988 roku.

ARKADIA