Cmentarz św. Józefa

Cmentarz św. Józefa zlokalizowany jest na olsztyńskim Zatorzu, pomiędzy ulicami Rataja a Jagiellońską. Jego powierzchnia wynosi 4,9 ha. Urządzony jest na planie litery L, a obsadzone lipami i klonami aleje otaczają regularnie zorganizowane kwatery. Obecnie mogił jest coraz mniej – niektóre groby przenoszone są na inne cmentarze. Niewykluczone, że za kilkadziesiąt lat w miejscu tego cmentarza pozostanie jedynie piękny park z ponadwiekowymi drzewami.  Cmentarz ten został założony w 1904 roku, ze względu na brak miejsca na cmentarzu katolickim św. Jakuba. Początkowo chowano na nim parafian kościoła św. Jakuba, ale już wkrótce obsługiwał również dwie nowe parafie – Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa. Mimo tego, że znaczna część mogił na cmentarzu św. Józefa pochodzi z okresu powojennego, to zostało tu zachowanych również wiele nagrobków z początku wieku.

Charakterystyczne dla nich są kute, żeliwne ogrodzenia kwater rodzinnych. W latach 1912-1913 wybudowano sąsiadujący bezpośrednio z cmentarzem kościół św. Józefa. Mimo tego do 1924 roku cmentarz formalnie należał do parafii św. Jakuba, a dopiero potem pieczę nad nim przejęła parafia św. Józefa. W 1921 roku na cmentarzu wybudowano neogotycką kaplicę, która po pożarze w 1996 roku, została  w 2006 roku odrestaurowana.

Cmentarz został zamknięty w 1962 roku,  a od 1984 jest wpisany do rejestru zabytków.

zdjęcia autorstwa Joanny Kamińskiej

ARKADIA